
Efterårets kurser & workshops 22'
M3 User Group Denmark præsentere i samarbejde med Columbus & Vince efterårets kurser og workshops:
Internt regnskab - Gentagelse af kurset 10 maj 2022
M3 User Group inviterer i samarbejde med Columbus til en kursusdag i internt regnskab. Kurset er en gentagelse af kurset 10 maj 2022
Tirsdag d. 13/09-2022
v/ Bent Davidsen (Columbus)
Workshop: M3 Master Data med Vince VXL
M3 UG DK og Vince tilbyder workshop i M3 Master Data i Vince Excel (Fysisk event på Hotel Severin, Middelfart).
Hands-on workshop, hvor du kan arbejde med dine egne M3 data i Excel via Vince Excel (VXL).
Onsdag d. 21/09-2022
v/ Pål Nilsen, Arne Nordvik og Helle Mering (Vince)
Infor OS Introduktion (Online via Teams)
En gennemgang af produktet med fokus på begreber, hvad de enkelte komponenter kan og hvordan de hænger sammen. Kombination af Power Point, praktiske demonstrationer samt Q&A. Desuden et overblik over i hvilken udstrækning Infor OS kan udnyttes fra Infor Smart Office klienten. Denne dag er for alle der har interesse i at høre om Infor OS – uanset om man allerede har det eller ej. Der vil ikke være hands on.
Tirsdag d. 11/10-2022
v/ Columbus
Lær Infor OS - Heldags Workshop hos Columbus, Middelfart
En workshop med hands-on på Infor OS. Vi prøver basale funktioner i Infor OS, og oplever livet som en bruger af en M3 CloudSuite. Fokus er ikke på konfiguration, men på benyttelsen af de forskellige elementer i Infor OS i samspil med M3 og andre virkemidler der kan gøre det lettere, hurtigere og mere intuitivt at arbejde med M3. Homepages, Ming.le, context apps, IDM, workflows og naturligvis M3 kommer I spil når vi i fællesskab udfører forskellige øvelser på Columbus’ M3 CloudSuite.
Tirsdag d. 25/10-2022
v/ Mads Stenbye, Columbus
På denne dag griber vi fat i nogle af de helt basale og simple emner omkring Infor OS. Dagen er mest egnet til dem der endnu ikke benytter(administrerer) infor OS aktivt.
- IFS (brugerstyring)
Vi ser på Brugere, sikkerhedsroller og opsætning af sikkerhed i Infor OS - inspiration til hvordan det kan styres og tid til at lave instillinger - Homepages
Vi gennemgår applikationen og sætter et grundlæggende eksempel op på egne miljøer - Ming.le
Vi ser på generel administration af Ming.le brugergrænsefladen - mulighed for at justere jeres miljøer
Onsdag d. 23/11-2022
v/ David Iaria Nissen og Jakob Justesen Jensen, Columbus